גסטריטיס

Gastritis
גסטריטיס (דלקת רפידת הקיבה) – טיפול טבעי בגסטריטיס

גסטריטיס (דקלקת רפידת הקיבה) היא דלקת ברירית הקיבה. רירית הקיבה מכילה את חומציות הקיבה ואנזימי עיכול, פגיעה באיזון של רירית הקיבה יכולה להביא לנזק ברירית. ניתן לאבחן גסטריטיס כרוני וגסטריטיס אקוטי, השוני בניהם הוא בגורמים השונים.

הגורם העיקרי לגסטריטיס הינו חיידק הנקרא הליקובקטר פילורי. חיידק הליקובקטר פילורי יכול לגרום לכיב פפטי, דלקת במעי הגס, גסטריטיס ואף לסרטן. גורמים נוספים לגסטריטיס הינם נטילת תרופות דוגמת אספירין, חשיפה למחלה נגיפית או פטרייתית, תוצאה של מצב לחץ ועוד.

הליקובקטר פילורי מצליח לשרוד את חומציות הקיבה בשל יכולתו לפרק את השתנן הנמצא בקיבה וליצור חומר הנקרא מוניה הסותר את חומציות הקיבה. הליקובקטר פילורי התגלה לראשונה בתחילת שנות ה- 80, החיידק הליקובטקר פילורי נמצא אצל כל אדם ואצל רוב האנשים אין סימפטומים של המחלה, אצל אדם חולה המינון של החיידק גדול יותר, מאחר שהחיידק מתרבה ויוצר דלקת בקיבה.

הסיבות להופעת גסטריטיס

הסיבות להופעת גסטריטיס הם: מערכת חיסונית לקויה המאפשרת לחיידק הליקובקטר פילורי להתרבות בקיבה, תזונה לקויה, מתח, אורח חיים אינטנסיבי וחוסר בפעילות גופנית. גורמים נוספים להופעת גסטריטיס הם אלרגנים, זיהום ויראלי ושימוש בתרופות אנטי דלקתיות.

סימפטומים להופעת גסטריטיס – דלקת בקיבה
אי נוחות בבטן, כאבים בבטן עליונה, איבוד תאבון, גיהוק, בחילות, הקאות, עייפות וחום.

טיפול בגסטריטיס

הטיפול הקונבנציונלי בגסטריטיס הוא באמצעות אנטיביוטיקה. לרוב נטילת אנטיביוטיקה מסייעת בהעלמות הסימפטומים של הגסטריטיס אך לאחר זמן מה חוזרים הסימפטומים ואף מחריפים. הסיבה לכך שהאנטיביוטיקה הורגת גם את החיידקים הטובים בגוף ובכך מסייעת להתפתחות החיידק הליקובקטר פילורי בקיבה מחדש.

טיפול טבעי בגסטריטיס כולל טיפול משולב של הרס החיידק על ידי צמחי מרפא שאינם פוגעים במערכת החיסון של הגוף ובמערכת העיכול, בשילוב של תזונה נכונה וצמחי מרפא לשיקום רירית הקיבה, בנוסף ניתן לשלב דיקור סיני ושיאצו.